Michelin ENERGY SAVER 195/65R15 91 T MO

icoDostawaGratis
opony Michelin
producent / model Michelin ENERGY SAVER
rozmiar 195/65R15
rodzaj pojazdu Osobowe
sezon opony letnieletnie
indeks nośności 91 (do 615 kg)
indeks prędkości T (do 190km/h)
uniroyal-ms-plus-66
cena brutto / 1 szt. realizacja uwagi informacje dodatkowe Ilość:
272 5-6 dni

opony Michelin ENERGY SAVER 195/65R15 91 T MO

Michelin Energy Saver to nowoczesna i proekologiczna opona przeznaczona do samochodów osobowych. Do produkcji bieżnika zastosowano tworzywo, które nie zawiera olei wysokoaromatycznych. Uzyskano w ten sposób gumę o dużej odporności na zużycie. Centralne żebro zapewnia przyczepności i kierowalność. Kanały wzdłużne odpowiadają za usuwanie wody spod powierzchni opony na boki, co gwarantuje wysokie parametry na mokrej nawierzchni oraz ochronę przed aquaplaningiem. Dzięki zastosowaniu licznych nacięć zredukowano również poziom hałasu.

Etykieta na oponie Zobacz etykietę

Od listopada 2012 UE wprowadziła obowiązek nowego oznakowania opon za pomocą tzw. etykiet. Informują one o poziomie: przyczepności na mokrej nawierzchni, hałasu zewnętrznego i oporów toczenia (zużycia paliwa – emisji spalin). Wyglądem przypominają te znane ze sprzętu AGD, np. najlepsza przyczepność to klasa A (jedynie poziom hałasu będzie określany za pomocą decybeli i symbolu fal). Etykiety ułatwiają porównanie opon różnych marek i rodzajów, co ma usprawnić podjęcie decyzji o zakupie danego modelu.

Opona Michelin ENERGY SAVER w rozmiarze 195/65R15 91 T , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:

x
 • B
 • A
 • 70 dB

Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.

 • Oszczędność (opór toczenia)

  Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.

 • Hamowanie na mokrej nawierzchni

  Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

 • Hałas zewnętrzny

  Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fala to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisów zawartych w Zasadach korzystania z serwisu oraz Polityce prywatności.
© Copyright 1999 - 2013 OPONEO.PL S.A.